A400M-BWC-JSF-MELTEM-ANKA-HÜRKUŞ

AIRBUS MILITARY : A400M Uçağı’nın Ön Orta Gövde, Arka Gövde Üst Bölümü, Paraşütçü Kapıları, Acil Çıkış Kapısı, Arka Üst Kaçış Kapağı ve Kuyruk Konisi gibi ana yapısal komponentlerin yanı sıra en önemli uçuş kontrol yüzeylerinden olan Kanatçık (Aileron) ve Sürat Frenleri’nin (Spoiler) tasarım ve üretimi TUSAŞ mühendis ve teknisyenleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda TUSAŞ tarafından tasarlanan ve üretilen ilk ürün sevkiyatı Temmuz 2006 içinde yapılmış, geliştirme fazı faaliyetleri büyük ölçüde tamamlanmıştır. Seri üretim fazı kapsamında üretilen komponentlerin sevk edilmesine de başlanmıştır.

SARSILMAZ, A400M projesinde 24 farklı parçadan toplam 500 adetlik üretim gerçekleştirmiştir. Seri parça üretimleri TAI tarafından imzalanan anlaşmalar neticesinde artarak devam etmektedir.

1

SIKORSKY : TUSAŞ ile Sikorsky firması arasında 1998 yılında yapılan “Endüstriyel İşbirliği Protokolü” paralelinde imzalanan sözleşmelerle S-70A helikopterinin yatay stabilize, kuyruk dikmesi ve kuyruk konisi TUSAŞ tesislerinde üretilmeye başlanmıştır. TUSAŞ’ın Blackhawk komponent üretimindeki başarısının ardından Sikorsky ile 2002 yılında imzalanan sözleşme kapsamında Sikorsky firması için beş değişik model helikopter gövdesine ait Kuyruk, Kuyruk Dikmesi, Yatay Stabilize, Stabilize Orta kutusu (centerbox) ve detay parça üretimine aşamalı olarak geçilmiştir.

SARSILMAZ, MH-60 ve UH-60M helikopter projelerinde yüksek hassasiyette ve ebatta 4 farklı parçadan toplam 75 adetlik üretim yapmıştır.

1

BOEING : SARSILMAZ , BNWCT3 Projesi kapsamında kısa süre içerisinde 67 farklı kalemde toplamda 1000 adetlik üretim gerçekleştirmiştir. Farklı ebatlarda ve hassasiyetlerdeki parça sayıları her geçen gün artarak devam etmektedir.

1

AGUSTA WESTLAND : TAI tarafından 2012 yılı içerisinde AgustaWestland firmasına 42, 2013 yılı içerisinde iki değişik konfigürasyonda toplam 50 adet gövde teslimatı gerçekleştirilmiş olup, 2013 yılı Mayıs ayından itibaren Arama/Kurtarma ve OffShore konfigürasyonlarında gövde sevk edilmektedir. Bununla birlikte Kanopi, Radom ve Tail Boom Skin üretim faaliyetlerine de devam edilmektedir.

SARSILMAZ,AW-139 Helikopter projesi kapsamında 15 farklı kalemde toplamda 300 adetlik parça üretimi gerçekleştirmiştir. Farklı ebatlarda ve hassasiyetlerdeki parça sayıları her geçen gün artarak devam etmektedir.

1

TAI : TUSAŞ tesislerinde üretimi tamamlanan ilk ATAK T129A prototipi ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011’de gerçekleştirmiş olup, Kalifikasyon ve Resmi Kabul süreçlerinin tamamlanmasını müteakip, 22 Nisan 2014 tarihinde ilk T129A EDH Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmiştir.

SARSILMAZ,  TAI tarafından geliştirilen ATAK VE MELTEM-3 Projelerine ait toplam 4 adet farklı parça ile çalışmalarına başlamıştır. Milli helikopterimiz ATAK projesi tamamlanıp göreve başladığı andan itibaren parça adetleri ve çeşitleri artmaya devam edecektir.